Uprawa warzyw na redlinach.

W wielu gospodarstwach warzywniczych sezon wiosennych prac polowych został już rozpoczęty.W przeważającej większości dotyczy to producentów, którzy postawili na uprawę odmian przeznaczonych na zbiór wczesny. Drugą grupę stanowią osoby, które wysiewają gatunki odporne na niższe temperatury lub z długim okresem wschodzenia nasion. Niemniej jednak, już niebawem, w pola ruszy cała rzesza osób dla których uprawa warzyw jest kluczowym zadaniem. Gdy tylko krople wody trochę mocniej zwilżą glebę a ciepłe promienie słońca ją ogrzeją, rolnicy z rozmachem rozpoczną prace polowe.

Producenci warzyw korzeniowych w marcu i kwietni sieją przede wszystkim marchew, pietruszkę, pasternak a także buraczek ćwikłowy. Technologia uprawy tych warzyw może być różna. W zależności od preferencji rolników warzywa wysiewane są zarówno na płask, jak i na redlinach czy zagonach. Warto jednak podkreślić, że uprawa na redlinach czy podwyższonych zagonach daje większa możliwość uzyskania długich i kształtnych korzeni. To z kolei podnosi końcową cenę produktu, gdyż może on być przeznaczony do sprzedaży na świeży rynek. Wiadomo nie od dziś, że dla konsumenta bardzo ważny jest wygląd produktu. Marchewka czy pietruszka musi być długa, kształtna i wypolerowana. Na produkt niespełniający norm jakościowych Klient nawet nie spojrzy. Ważne jest zatem aby producent wybierał taką technologię uprawy, która pozwoli mu na osiągniecie satysfakcjonujących efektów.

KTO UPRAWIA WARZYWA NA REDLINACH?

Wśród producentów warzyw, którzy postawili na technologię uprawy na redlinach jest Pan Łukasz – mieszkaniec powiatu lubelskiego i właściciel ok. 40 ha. gospodarstwa. Jednym z kluczowych kierunków działalności jego gospodarstwa jest właśnie uprawa warzyw korzeniowych, z którymi przygodę rozpoczął on już ok 10 lat temu. Pan Łukasz postawił na uprawę przemysłową. Przed zbiorami rolnik ścina nać a następnie wykopuje same korzenie. W kolejnych etapach, marchewki czy pietruszki, trafiają do przetwórni, gdzie przerabiane są m.in. na soki i mieszanki warzywne. Te z kolei, jako konsumenci, później chętnie zabieramy z półek sklepowych a w domowym zaciszu delektujemy się ich smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*